Bir GEZEKÇİOĞLU Kuruluşudur.

E-Mail info@notaperiyodik.com

Telefon 0506 399 86 44

BASINÇLI KAP PERİYODİK KONTROLLERİ

Ana Sayfa » Hizmetler » BASINÇLI KAP PERİYODİK KONTROLLERİ

BASINÇLI KAP PERİYODİK KONTROLLERİ

Basınçlı kaplar sıcak su, buhar, ısı transferi, basınçlı hava, basınçlı suyun transferi, sterilizasyon ve çeşitli proseslerde işyerlerinin ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

İşyerlerinin bir çoğunda basınçlı kap ve tesisatlar bulunmaktadır. En sık kullanılan basınçlı kaplar kalorifer kazanları (sıcak su kazanları), buhar kazanları ve buhar jeneratörleri, kızgın yağ kazanları, kompresör hava tankları, hidroforlar, genleşme tankları, boylerler, otoklavlar, pişirme kazanları, boya kazanları vb. şeklindedir.

Basınçlı Ekipman ve cihazlar standartlara uygun şekilde imal edilmeli, kurulumu ve tesisatları doğru şekilde yapılmalı, düzenli olarak bakımları ve kontrolleri yapıldığında işin akışını ve hayatı kolaylaştırırlar. Fakat, imalat, tesisat, bakım ve kontroller standartlara ve tekniğe uygun olmadığında ise önemli birer tehlike kaynağı durumundadırlar: Patlama, Çarpılma, yangın gibi ölümlü, yaralanmalı yada maddi anlamda zararlı kazalara sebebiyet vermektedir.

Basınçlı Ekipmanların Periyodik Kontrolleri, ekipmanların iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uygun olarak çalışıp çalışmadığının Yönetmelik’le yetkilendirilmiş, konusunda uzman olan teknik personel tarafından kontrol ve testlerinin yapılmasını içermektedir.

Basınçlı ekipmanların periyodik kontrollerini yapmaya makina mühendisleri, makina veya metal bölümü mezunu teknik öğretmenler, makina tekniker ve yüksek teknikerleri yetkilidir. Periyodik kontroller en geç 1 yıl aralıklarla yapılmalıdır. Ekipmanda yapılan önemli değişiklikler, kazalar vb. durumlarda ise 1 yıl beklenmeden periyodik kontroller yenilenmelidir.

Basınçlı kaplarda ekipman basıncının 1,5 katı ile hidrostatik test gerçekleştirilmektedir. Böylece ekipmandaki zayıf ve sorunlu noktalar güvenli şekilde ortaya çıkarılmaktadır. Emniyet ventillerinin de çalışmaları kontrol edilmektedir. Ekipmanın ölçü ve kontrol cihazlarının doğru çalışması kontrol edilmektedir. İşyerinin ve ekipmanın şartları nedeniyle hidrostatik testlerin gerçekleştirilemeyeceği durumlarda, hidrostatik testlerin yerine tahribatsız muayene yöntemleriyle (NDT) de periyodik kontroller gerçekleştirilebilmektedir.

Periyodik Kontrolünü Yaptığımız Ekipmanlar
Boyler / Akümülasyon Tankı
Buhar Kazanı
Buharlı Pişirme Kazanı
Genleşme Tankı
Hava Tankı
Hidrofor Tankı
Kızgın Yağ Kazanı
Otoklav – Etüv
Sıcak Su (Kalorifer) / Kızgın Su Kazanı

Header text